Instalacja Gazowa Łódź

INSTALACJA GAZOWA ŁÓDŹ

Instalacja gazowa jest niezbędnym elementem prawdopodobnie dla każdego nowego budynku. Pozwala to na podłączenie całego budynku do systemu grzewczego. Instalacja gazowa może składać się z rur stalowych, choć stosowane są również rury miedziane.

Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy poznać jego zalety i wady. Dzięki takiej wiedzy decyzja jest łatwiejsza do podjęcia.

Rura miedziana - dlaczego jest stosowana w instalacjach gazowych?

Rury wykonane z miedzi są zazwyczaj zalecane do instalacji gazowych. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, że miedź jest plastycznym metalem, który może rozciągać się bez uszkodzeń. Jest to bardzo ważna kwestia dla systemów pracujących w wysokich temperaturach. Wymaga on przygotowania wystarczającej ilości miejsca na instalację, ponieważ może zwiększyć jej rozmiary. Rura miedziana jest zdecydowanie mniejsza od rur wykonanych z innych materiałów – jej ścianki są cieńsze, ponieważ do ich produkcji zużywa się mniej materiału.

instalacja gazowa łódź

Rury miedziane w instalacjach gazowych,jak połączyć elementy?

Rury miedziane, stosowane w domowych instalacjach gazowych są dość wytrzymałe. Ich ściany mają zwykle ponad 1 mm. Dzięki temu rury można łączyć bardzo efektywnie, za pomocą lutowania twardego. Nie powinieneś próbować samemu lutować rury gazowej – zostaw to profesjonaliście. Inną metodą jest użycie złączki zaciskowej. Montaż takich rur w instalacji gazowej jest bardzo prosty i nie powinien stanowić problemu dla specjalisty. Fakt ten w znacznym stopniu przyczynia się do obniżenia kosztów montażu instalacji gazowej.

Jakie są zalety rur stalowych w instalacjach gazowych?

Rury stalowe używane do instalacji gazowej mają większe średnice niż miedziane odpowiedniki. Ścianki rury stalowej są grubsze, przez co są bardziej sztywne i nie trzeba ich mocować do ściany za pomocą dodatkowych elementów. Niestety ten rodzaj instalacji gazowej, jest bardzo ciężki. Podobnie jak w przypadku miedzianych instalacji gazowych, rury stalowe do instalacji gazowej ulegają rozszerzalności cieplnej. Ta cecha sprawia, że nadają się one do pracy w wysokich temperaturach. Rury stalowe mogą być montowane przez specjalistę za pomocą lutowania lub przy użyciu złączek gwintowanych.

instalacja gazowa łódź


Żywotność miedzianych i stalowych rur może być bardzo długa, od 20 do 50 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłuższa. Materiały te są często zastępowane przez rury z PVC (polichlorku winylu), jednak ich żywotność jest kwestią dyskusyjną. Nie są one jednak stosowane w instalacjach gazowych. Instalacja gazociągowa – rury miedziane czy stalowe? Oba te rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Instalacja miedziana jest nie tylko funkcjonalna, ale również dobrze wygląda. Rury tego typu mogą służyć jako dekoracja. Niemniej jednak, nie nadają się one do systemów wpuszczanych. Rury stalowe, z drugiej strony, są tak mocne jak miedź i mogą być umieszczone wewnątrz ściany. Nie mogą być one jednak instalowane w miejscach o dużej wilgotności z uwagi na ich korozyjność.